Slovakblues.sk – CD recenzia – Milan Konfráter – 20.5.2014

http://www.slovakblues.sk/new_web/?cmd=post&id=542

CD recenzia – Milan Konfráter
Dátum uverejnenia príspevku: 20.5.2014
MILAN KONFRÁTER
je meno interpreta, autora a zároveň aj prostý názov nového CD. Ak by sme chceli, je to aj ďalší doklad toho, čo všetko sa dá vyčariť z napohľad jednoduchej parkety s názvom blues. Pokiaľ sa súčasný blues vo svete uberá väčšinou tvrdými, až hardrockovými cestami, MK na jednej z križovatiek zišiel z tejto diaľnice a pobral sa na čarovnú lesnú cestičku. Podobnú, akou u nás zvykne chodievať Juraj Turtev so svojimi akustickými projektmi, kde je okrem pieskom vysypaného chodníka aj veľa kľudu. Na tomto albume  je všetko tak nejako nenápadné,  no v krásnej a prirodzenej miere.  Intímno-lyrické, jednoduché, ale aj veselé texty bez pátosu, brilantná gitara bez ohurovania a v neposlednom rade radostný spev bez akejkoľvek maniery. Tu mi nedá nespomenúť Erica Claptona, ktorý tiež nemá hromový hlas ako napr. B. B. King, no spieva presne tak, ako je v blues treba, teda predovšetkým úprimne. Veď hlavne takýto čistý a pritom individuálny výraz je to hlavné, čo odlišuje blues od ostatnej hudby. Toto CD je ako uliate z jedného kusa. Takže  keby aj nejaký purista objavil, že na albume je málo dvanástok, to nám vôbec neprekáža označiť tento projekt ako jeden z najlepších bluesových počinov posledných rokov na Slovensku.
Zastavím sa aspoň pri pár kúskoch. Prirodzene, že mne sa mimoriadne páčil hneď úvodný protest song o bývalých komunistoch; veď už sa rozťahujú úplne neskutočne. Naposledy si za naše peniaze už nechali osvecovať Slavín, aby si takto pripomenuli, kedy nás tu vlastne začali terorizovať. Na druhej strane tu máme krásne lyrický, až duchovný text v pesničke Anjeli sú s Tebou. Nakoniec – spirituál a blues sú rodní bratia. No a koho nevyteší do najvyšších otáčok mierne absurdný Medík, tak ten musí mať práve vtedy mimoriadne zlú náladu. Pre milovníkov tradičného blues z Delty, ktorý je predsa len dosť drsný a naliehavý, tu máme jeho úžasne hebkú verziu v pesničke Polnočný vlak, niečo ako pohladenie, čo evokuje aj slide gitara. Jedna  z ťažiskových pesničiek cédéčka je vecná, no napriek tomu prirodzene poetická pesnička Tato, kde trochu kostrbatý text nijako neprekáža, naopak, vytvára až intímnu náladu, vyjadrujúcu vzťah syna a otca. Do celkového tónu projektu zapadá aj jednoduchý, no vkusný čiernobiely obal. Niekomu možno budú chýbať aspoň nejaké technické údaje o nahrávaní, no nakoniec asi aj tak zistí, že pri tomto druhu výpovede by to bolo až neštýlové. Mimochodom – pri tomto albume mi nijako nechýba, že nemá klasický formát LP, pretože je tak nejako „do ruky“.
Ján Litecký Šveda
P.S. A nakoniec praktický údaj : CD sa dá kúpiť na koncertoch, najbližší termín je Blues na mlyne 2014, 14. júna 2014 v Pezinku. A dá sa predpokladať, že pri vhodnej príležitosti ho niekedy vyhrabete aj z čarovného bluesového kufríka Paľa Sojku…